Význam masáže

Mýtus, že masáž je jen „pro někoho“ nebo pouze při bolestech zad či šíje, naštěstí neplatí. Masáž si může dopřát každý a také by si ji dopřát měl…

Masáž má především regenerační účinek, ale je také výbornou relaxací a má i význam psychosomatický.

Dotek má mocnou přirozenou léčivou schopnost, která je dostupná nám všem (stejně jako např. úsměv). Ve formě masáže nejen uvolňuje a dodává sílu unavenému nebo bolavému tělu, ale předává také teplo, pocit jistoty a sebeúcty. Dodává energii – lidově řečeno“dobíjí baterky“…

Masáž ovlivňuje celkový stav organismu – a to nejen tělesný, ale i duševní. Účinek na tělo se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti. Pokožka se tak stává vláčnou, pevnější, pružnější, mimo jiné se také zpomaluje tvorba vrásek.

V masírovaných tkáních dochází rozšířením tepének a žilek ke zvýšení prokrvení, doprovázeném zčervenáním masírované oblasti.

Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cév, a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu a přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu.

Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové „zatvrdliny“ odstranit. Stimulací nervových zakončení ve svalech se zlepšuje výživa svalu.

Masáž působí i na soustavu nervovou. Jemně prováděná masáž má uklidňující účinky, zatímco rychlejší a důraznější masáž působí dráždivě a povzbudivě.

Masáž podporuje hluboký spánek a předchází nespavosti, snižuje vysoký krevní tlak, povzbuzuje hluboké dýchání, čímž pomáhá v případě dýchacích obtíží a při stresu.

Spouští také uvolňování neurohormonů „dobré nálady“, které zase stimulují obranyschopnost těla.

Masáže působí nejen na tělo fyzické, ale současně ovlivňují i tělo emocionální, mentální a spirituální. Při masáži se vyrovnává energie jednotlivých energetických center (čaker) a dochází i k celkovému posílení aury člověka.

Pro zdraví je důležité nalézt svoji duši a spojit se s ní. Platon říká, že kořeny všech nemocí jsou v naší duši a masáž je jedna z důležitých metod, která vytváří pro masírovaného prostor pro relaxaci a rozhovor se svým tělem i vlastní podstatou. Masáž nám pomáhá odstraňovat energetické blokády, a tím dává člověku velkou šanci dosáhnout vnitřního klidu a zkvalitnit svůj život.

Mějme své tělo rádi…